A1 MkI Otomatik

Otosan’da başkanlığını Bernar Nahum’un oğlu Jan Nahum’un yürüttüğü Ar-Ge departmanı yeni otomobiller geliştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyordu.
Otosan, 1971 yılında Anadol A1 MkI modelinin bir versiyonu olarak, 1300cc modelinde “otomatik vitesli şanzıman” kullanmak üzere bir çalışma yaptı ve kabin içinde de bazı yeniliklerle modeli geliştirdi.
Bu otomatik şanzımanlı model “Anadol de Luxe” olarak lanse edildi.
Ege Makina’nın İzmir’deki showroom’unda gerçekleştirilen tanıtımda otomobil büyük ilgi gördü.
En büyük değişiklik olarak göze çarpan;
Kabin içinde; otomatik vitesten başka, yatar ön koltuklar, devir saati, yağ basıncı, ampermetre, saat, el freni ikaz lambaları, vs. gibi ilave gösterge ve düğmelerle, arka koltuklar arasında bar Amerikan ve özel deri kumaştan iç döşeme gibi yeniliklerdi.
Dış gövdede ise; diş gövdeyi çepeçevre saran nikelaj, ön panelde, yuvarlak Lucas farlara ilave olarak, ön panjur üzerinde 2 adet spot farın bulunduğu, arkada, stop lambalarının iç taraflarinda yuvarlak geri vites lambalari yer aldığı görülmektedir. Kabin tavani ise siyah “vinil” ile kaplanmis,
1971’de üretimine başlanan A1 MkII modelindeki bu değişiklik bu modelde de uygulanmıştır.

Anadol “de Luxe” modelinin neden bir prototip olarak kaldığı ve neden seri üretimine geçilmediği ise bilinmiyor. 
Anadol’la ilgili literatürde bu versiyondan hiç söz edilmemesi bir başka konu…
 
Anadol Super de Luxe ile ilgili, aşağıdaki birkaç resim ve gazete haberi dışında, elimizde başka bir veri bulunmamaktadır