P2 Otosan
500-600D

1971-1991

Üretim adedi: 36.892

P2 Otosan 500 ve Otosan 600D

Anadol kamyonetle ilgili ilk çalışma 1970 yılında başladı. Aslında, ilk kamyonet üretme fikri, Otosan fabrikasında bir Anadol A1′ in malzeme taşımak amacıyla tadil edilmesiyle ortaya çıktı. Bernar Nahum fabrikada kısımları dolaşırken bu aracı görerek, görüntüsünü pek beğenmemekle birlikte böyle bir aracın hafif ticari taşımacılıkta kullanılabileceği fikrini ortaya attı.

O tarihlerde, sanayileşmenin ve dışa açılmanın ilk yıllarında iç ticaretin de gelişmesi, özellikle küçük esnafın hafif yük taşınmasında “kamyonet” (pick-up)’lere olan ilgisini artırmaya başlamıştı. Bunun üzerine fiberglas atölyesinde çalışmalara başlandı ve önce bir miktar yekpare fiberglas gövdeli (kabin ve kasa) kamyonet yapıldı. Ancak bu aracın üretim ve kullanımının pratik olmaması nedeniyle saç kasalı fiber kupalı kamyonet üretimine geçildi.

1971 yılında seri üretimi başlayan Anadol kamyonetler P2 koduyla Otosan 500 olarak piyasaya çıkmış ve A1 ve A2 modellerde kullanılan 54 HP güç üreten (5500 d/d)1298cc Ford Kent Crossflow OHV benzinli motorla donatılmıştır. Önden dış görünüşü A1 MkI‘lerle aynı olan Otosan 500’de yuvarlak “Lucas” farlar, yuvarlak sinyal camları ve metal ön ızgara; arkada ise  sinyal ve stop lambalarının birlikte yer aldığı altıgen şekle sahip, ortasında Otosan yazan stoplar kasanın hemen altında yer alır. Önde nikelajlı metalden tampon olup, arkada tampon yoktur. Bu tip üretim 71/01’den 75 yılı sonuna kadar devam etmiştir.

1976 yılından itibaren Otosan 500’lerin dış görünümü A2 SL modeliyle aynı olmuş, farların yuvarlak şekli yerini “Lucas” dörtgen farlara bırakmış, vites bloğu ve tamponlar yenilenmiştir. Yeni dizaynda tamponlar gövdenin bir uzantısı haline gelmiş, ön ızgara değişmiş, farlar ve sinyaller dörtgen hale getirilmiş, ancak stoplar aynı kalmıştır. SL panjurlu üretim 76/01’den 80’li yılların son dönemlerine kadar devam etmiştir. 

1980’den itibaren 1300cc’lik benzinli motorla beraber 49 HP’lik (4500 d/d) 1200cc’lik ithal Ford ERK (*) dizel motor da üretimde kullanılmaya başlanmıştır. Dış dizayn ise aynı kalmıştır. Bu tip üretim ise 80/01’den 81 yılı sonuna kadar devam etmiştir.

 

Anadol binek modellerinin üretiminin 1984’te sona erdirilmesi sonrası üretimine başlanan Ford Taunus (ingiliz: Cortina) modelinin motorları, 1982’den itibaren Otosan 500 modellerde 1600 cc’lik Ford Pinto SOHC benzinli motor, çift boğazlı Weber karbüratörle birlikte kullanılmıştır. 1600cc’lik motor’la üretim 1986 yılı sonuna kadar devam etmiştir. Dış dizayn yine aynıdır.

Cam elyafı ve polyesterden imal edilen yekpare tek koltuklu 3 kişilk kabin, H-tipi tam çelik şasi üzerine oturtulmuştur. Şasi, helezonlu bağımsız ön süspansiyon ve makaslı arka aksın üzerine kurulmuştur. Frenler tek kanal hidrolik sistem olup; önler disk, arkalar tamburdur. El freni, koltuk yekpare olduğu için sürücü koltuğu ve ön kapı arasında soldadır ve mekaniktir. El fren kolu, içli dışlı bir kablo ile arka tekerleklerdeki el freni levyesine bağlıdır. Direksiyon’da “rack-and-pinion” (kremayer) sistemi kullanılmıştır. Debriyajda ise tek kuru plaka, diyafram yaylı, spiral kontrollu telli sistem kullanılmıştır. Gösterge panelinde, direksiyon milinin hemen üzerinde diğer Anadol modellerinde olduğu gibi 2 gösterge bulunmaktadır. Solda, alt kısmında uzun hüzme (mavi) ve sinyal (sarı) lambalar ile km sayacının bulunduğu Smiths km saati, sağında ise orta kısmında marş (kırmızı), yağ (yeşil) lambalarının bulunduğu Smiths yuvarlak  hararet ve benzin göstergesi yer almaktadır.

1987/01 sonrası modeller “Otosan 600D” olarak piyasaya çıkmış, Otosan’da yerli olarak üretilen 58 HP (4500 d/d) 4 silindirli, düz, 1881cc ERK (*) diesel SOHC motorla donatılmıştır. Ayrıca aracın iç mekanı tekrar dizayn edilmiş, dönemine göre oldukça modern bir konsola kavuşturulmuştur. Parçalar plastikten olmasına karşın, bir kamyonet için o yıllarda lüks bile sayılabilirdi.  Ön panel göstergeleri Smith marka yerine Endiksan ile değiştirilmiştir. Isıtma kontrol çubukları da önceki modellerde olduğu şekilde yatay değil, dikey yerleştirilmiştir. Direksiyon simidi de yenilenmiş, direksiyonun ortasındaki geyik amblemi büyütülmüştür. Aynı amblem jantların ortasındaki plastik kapakçığın üzerinde de yer alır. Ön kaput formunda da değişikliğe gidilmiş, kaput üzerindeki oluk çizgisi yerini şişkin bir forma bırakmıştır. Ön panjur 80’li yılların sonunda yenilenmiş, SL modeli panjuruna benzemesine karşın, biraz küçültülerek içe gömülü montaj yapılır hale getirilmiştir. 

Anadol kamyonetler geçirdiği dizayn değişiklikleri ile 1971’den 1991 yılına kadar 20 yıl üretimde kalmiş ve toplamda 36.892 adet üretilmiştir.

“Karayolları ihalesini almıştık. Buna göre, 250 pikabın tam zamanında teslim edilmesi gerekiyordu. Yoksa yüklü bir tazminat ödeyecektik. Parçalar ancak teslimata 1 hafta kala yetişti. Bize modern işletme tekniklerini öğretmeye gelmiş Amerikalı uzman ‘yetişmesi mümkün değil, sen tazminatı hazırla’ diyordu. Sonunda Fabrika Müdürü Ercan Bey çıkıp bir konuşma yaptı. Şirkette eli tornavida tutan kim varsa atölyeye inip gece gündüz çalışacaktı. Muhasebeci civata sıktı, şoför boya yaptı ve işi tam zamanında yetiştirdik” (Otomotiv Grubu Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Süreyya Somer anıları / Anadol’un Hikayesi kitabından alınmıştır) 

Karayolları, PTT gibi pek çok kamu kuruluşu yıllarca Anadol pick-up ile hizmet verdi. Ancak; sağlamlığı, çürümezliği, tam şasisi, düşük bakım masrafları ve sağlam motoru nedeniyle Anadol kamyonet’e olan talep o kadar arttı ki, talebin karşılanmadığı noktada önce A2, sonra A1 modellerinin kesilerek kamyonete dönüştürülme dönemi başladı. Mevzuatın da ruhsat tadilatı ile destek olduğu bu dönemde, binlerce Anadol otomobil kaİÜOImyonet’e dönüştürülerek trafiğe çıktı.

Bugün, Türkiye’nin hemen hemen her köşesinde Otosan 500 ve Otosan 600D tipi Anadol kamyonetler, maalesef diğer Anadol binek modellerinden kesilerek kamyonet yapılanlarla birlikte hizmet vermeye devam etmektedir.

(*) ERK diesel motor’la ilgili detaylı bir bilgi bulunamamıştır. Ancak, ERK’in açılımı “Extracellular signal-Related Kinases” olup, kullanılan diesel motorun çalışma sisteminden ziyade, diesel motordan çıkan egzoz gazının insan sağlığına daha az zararlı hale getirilmesi için yapılan çalışmaların neticesi olarak diesel motorlarda kullanılan bir tür sistemdir. Daha çok yüksek beygirli diesel kamyon motorları için geliştirilen bu sistemi Otosan 1985’te başlattığı çalışma ile 1881cc’lik diesel motor için geliştirmiş ve 1987-1991 arası üretilen Otosan 600D kamyonetlerde kullanmıştır.