Anadol Otomobil Derneği

Anadol Otomobil Derneğinin Doğuşu

Otosan’ın binek Anadol üretimini sona erdirdiği 1984 yılından 2003 yılına kadar, Anadol sahipleri ile Anadolseverler belki kendi aralarında görüştüler,  rallilere katıldılar, anılar tazelediler, ancak bir organizasyon çatısı altında toplanamadılar.

Bu konuda ilk adımı atan, kendi şahsi çabaları ile tutkusu olan Anadol adına 1998’de bir web sitesi kurarak “www.anadol.gen.tr”  işe başlayan Sayın Bülent Koçoğlu olmuştur. Daha sonra internet’te Anadol sahipleri ve Anadolseverler için bir “forum” sitesini de hayata geçiren Koçoğlu, böylece Türkiye’nin her tarafından bu foruma katılan Anadolseverleri sanal ortamda da olsa biraraya getiren kişi oldu.

İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi illerden bu forumda bir araya gelen Anadolseverler, 2004 yılından itibaren bir Dernek kurulması ve Anadol markasını bu çatı altında yaşatmak için görüşmelere başladılar. Ancak, bu görüşmeler belli bir noktadan sonra görüş ayrılıkları nedeniyle sonuçlanamadı.

Anadolseverler, görüş ayrılıklarına karşın “Anadol” markasını resmi bir çatı altında yapılandırma konusunda kararlıydılar.  2005 yılında Anadol Otomobil Kulübü (AOK) İstanbul’da kuruldu. Selektif bir anlayışla ve ağırlıklı olarak İstanbul’lu üyelerden oluşan AOK, ralli katılımları ve yarışmalar gibi aktiviteler ile Anadolseverleri biraraya getirdi. Anadol Otomobil Kulübü, ne yazik ki, dernek olarak faaliyetlerine 2018 yılı başında son verdi.

Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’den bir grup Anadol sahipleri ise, belli dönemlerde kendi aralarında gezilere, toplantılara ve aktivitelere devam ettiler. Bülent Koçoğlu liderliğinde başlatılan çalışmalar 2007’de Ankara’da Anadol Otomobil Derneği‘nin (AOD) kurulması ile sonuçlandı. AOD, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden ciddi bir üye sayısına ulaştı. İkisi Bursa’da ve son ikisi de İstanbul’da yapılan Anadol Festival’leri, geziler ve aktivitelerde yüksek bir katılım sağladı.

Hızlı büyüyen kurumlarda olduğu gibi, 2009 Mayıs ayında başgösteren iç huzursuzluklar, ne yazık ki AOD üyelerinin, Temmuz 2009’da Kurucu Başkan da dahil, o dönemki yönetim kurulunun istifasıyla sonuçlandı.  AOD’den ayrılanların yeni bir çatı altında bir araya gelmesi kaçınılmazdı. Bu kez, bunun bir dernek çatısı altında olması yerine, bir “Fan Kulüp” olarak yapılanma kararı alındı ve böylece ANADOL FAN KULÜBÜ 2009 Eylül ayında Anadol dünyasındaki yerini aldı. AFK, “www.anadolturkey.com” alan adı, forum, web sayfalarıyla ve Facebook’ta “Anadol Fan Kulübü”  sayfasıyla, Türkiye’nin dört bir yanından katılımlarla, amaçlarından biri olan Anadol sahipleri ve Anadolseverleri bilgilendirme ve dostluk çatısı altında biraraya getirme çalışmalarına devam etmektedir.

2009 sonrası kapatılan Anadol Otomobil Derneği‘nin üyeleri, 2018 yılında tekrar biraraya gelerek Derneği yeniden kurarak hayata geçirmiş, Anadolseverlerin resmi kuruluşu olarak faaliyetine devam etmektedir.