A2 MkI

1971-1972

Üretim adedi: 1.995

A2 MkI

a2 MKIAnadol A2 serisi, Türkiye’nin ve dünyanın ilk 4-kapılı fiber sedan otomobilidir. Prototipi 1969 yılında geliştirilen A2, 1970’te üretilerek 1971/01’de piyasaya sürülmüştür.

A2 MkI serisinde Ford Cortina’nın 5500d/d’da 54 HP güç üreten, motor bloğu demir dökümden mamul 1298cc’lik Kent Crossflow OHV motoru kullanılmıştır. Tek parça ön koltuğu ile tanınan bu ilk A2 MkI modeli görünüm ve teknik donanım olarak A1 MkI modeli ile aynı donanıma sahiptiler.

Önde yuvarlak “Lucas” farlar, yuvarlak sinyal camları ve metal ön ızgara; arkada ise yuvarlak sinyal ve stoplar yerine arka stop-sinyal yuvasına oturan elips şeklinde yekpare stop-sinyal kullanılmıştır. Tamponlar nikelajlı metalden önde ve arkada yer almıştır. Ancak, nikelajlı metal tampon babaları A2 MkI’de yoktur (tampon babaları sadece ilk üretilen birkaç araçta kullanılmıştır). Gösterge panelinde ise direksiyon milinin hemen üzerinde 2 gösterge bulunmaktadır. Solda, alt kısmında uzun hüzme (mavi) ve sinyal (sarı) lambalar ile km sayacının bulunduğu Smiths km saati, sağında ise orta kısmında marş (kırmızı), yağ (yeşil) lambalarının bulunduğu Smiths yuvarlak  hararet ve benzin göstergesi yer almaktadır. Yenilenmiş gösterge panosu, daha ergonomik bir hale getirilen direksiyon ile piyasaya çıkmıştır.

Cam elyafı ve polyesterden imal edilen bu 5 kişilik araç gövdesi, A1 MkI platformunda da kullanılan aynı boyutlardaki H-tipi tam çelik şasi üzerine oturtulmuştur. Şasi, helezonlu bağımsız ön süspansiyon ve makaslı arka aksın üzerine kurulmuştur. Frenler ise tek kanal hidrolik sistem olup, önler disk, arkalar tamburdur. El freni, ön koltuk yekpare olduğu için sürücü koltuğu ve ön kapı arasında soldadır ve mekaniktir. El fren kolu, içli dışlı bir kablo ile arka tekerleklerdeki el freni levyesine bağlıdır. Şanzıman olarak  döküm demirden, 4 ileri düz vitesli Ford’un Type 2 modeli tercih edilmiştir. Debriyaj olarak tek kuru plaka, diyafram yaylı ve spiral kontrollu telli sistem kullanılmıştır. Direksiyon’da ise “rack-and-pinion” (kremayer) sistemi kullanılmıştır.

Bu dizayn MkI tipi olarak Nisan 1972’ye kadar bu şekilde kalmıştır. Anadol A2 MkI modeli, 1969’da üretilen 1 adet prototip hariç, 1971 ve 1972 Nisan ayına kadar sadece 1.995 adet üretilmiştir.